Hakuōki – różnice między edycjami i dodatkami

„Hakuōki” to gra, którą darzę szczególnym sentymentem. To właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z gatunkiem otome, więc w sumie bez Chizuru i jej przystojnych samurajów nie byłoby tego bloga. A skoro recenzuję obecnie dodatki, to pomyślałam sobie, że miło by było zrobić jakiś przewodnik, dla wszystkich tych, którzy także chcieliby przejść całą sagę/serię, ale pogubili się już dawno w tych wszystkich portach i reedycjach. Ja sama, powiem Wam szczerze, długo nie ogarniałam, czym jedna wersja różni się od drugiej. Tylko podtytułami? Jakąś zawartością…? Jeśli więc kiedykolwiek staliście przed podobnym dylematem, mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam w wyborze najlepszej edycji dla siebie! A niezdecydowanych lub niezaznajomionych, z czym w ogóle „Hakuōki” się je, zapraszam też serdecznie do mojej wcześniejszej recenzji gry. No to zaczynamy: przyjrzyjmy się wszystkich dostępnych wariantom i dodatkom!

Uwaga: okładki mogą się nieznacznie różnić, bo wiele z tych gier ukazało się również w edycjach limitowanych z alternatywną wersją ilustracji na pudełku.

01. Gra podstawowaTo od niej powinniśmy zacząć przygodę z czasem zabawnymi, a czasem surowymi samurajami. Dzięki temu, poznamy historię Shinsengumi, przeszłość Chizuru (= naszej głównej bohaterki), a i przy okazji może poderwiemy któregoś z charakternych kapitanów (jeśli po drodze, wcześniej, nie zginiemy).
Hakuōki: Shinsengumi Kitan (JP: PS2) – to pierwsza edycja, dostępna tylko po japońsku, która ukazała się na konsolę PS2 w 2008 roku. Wspominam o niej tylko dla porządku historycznego, bo wątpię, by ktokolwiek miał jeszcze szansę ogrywać tą edycję. I czy w ogóle byłoby warto, bo jest najuboższa w porównaniu z pozostałymi.
Opcje romansowe: Hijikata, Okita, Toudou, Saito, Harada, Kazama (mini-ścieżka)
Extrasy: brak
Hakuōki: Demon of the Fleeting Blossom (JP: PSP / EN: PSP, PSV) – to tak naprawdę port wyżej opisanego tytułu bez żadnych innowacji.
Opcje romansowe: Hijikata, Okita, Heisuke, Saito, Harada, Kazama (mini-ścieżka)
Extrasy: brak
Hakuōki: Memories of the Shinsengumi (EN: PS3, Android, iOS) – kolejny port, oryginalnie na 3DS, z nowym podtytułem. Ukazał się w 2013 roku na Zachodzie i zawierał po raz pierwszy drobne dodatki.
Opcje romansowe: Hijikata, Okita, Heisuke, Saito, Harada, Kazama (mini-ścieżka)
Extrasy: Hakuōki Memories – krótkie historyjki z perspektywy każdego love interest.
Hakuōki: Stories of the Shinsengumi (EN: PS3) – gra dostępna w 2014 również w języku angielskim. Zawierała podstawowe „Hakuōki” oraz elementy z pierwszego fandisku – czyli np. dodatkowe CG i scenki.
Opcje romansowe: Hijikata, Okita, Heisuke, Saito, Harada, Kazama (mini-ścieżka)
Extrasy: dużo nowych scenek z fandisku.Hakuōki: Kyoto Winds & Edo Blossoms (JP: PSV, PS4, PC, SwitchAndroid, iOS / EN: PC, PSV) – podzielona na dwie części ulepszona wersja podstawowego Hakuōki (reebot). Mamy tutaj aż 12 opcji romansowych (w tym 6 zupełnie nowych i wreszcie rozbudowaną ścieżkę Kazamy). Do tego dochodzą ulepszenia animacji, efektów, dodatkowe scenki z fandisków (głównie z Zuisouroku) oraz zupełnie nowe kawałki muzyczne. Jako ciekawostkę dodam, że usunięto lub zmieniono także niektóre zakończenia czy dialogi, aby pasowały do późniejszej „koncepcji” serii, np. Kazama nie chce już ożenić się z Sen, a Chizuru nie próbuje uciec od Harady, gdy boi się Shinsengumi.
Opcje romansowe: Hijikata, Okita, Toudou, Saito, Harada, Kazama, Yamazaki, Nagakura, Sannan, Iba, Sakamoto, Souma
Extrasy: Treasure Boxes – dodatkowy mini scenariusz z każdą z powyższych postaci (do zakupu osobno w formie DLC).


Recenzję tego tytułu znajdziecie TUTAJ.

No to którą wersje wybrać? Oczywiście: Hakuōki: Kyoto Winds & Edo Blossoms! Jeśli zaczynacie dopiero przygodę z serią, to tym bardziej polecam najbardziej dopracowaną i najnowszą wersję. Nawet jeśli angielskie tłumaczenie nie zawsze powalało.

02. Fandiski– czyli DLC i dodatki powstałe z myślą o fanach, które rozwijają fabułę główną i zawierają bardziej rozbudowane epilogi.
Hakuōki Zuisouroku (JP: PS2, PS3, PSV / EN: PS3) – wydane w 2008 w oryginale, a w języku angielskim jako część Hakuōki: Stories of the Shinsengumi w 2014. Niektóre scenki zostały potem przeniesione również do Hakuōki: Kyoto Winds & Edo Blossoms. Sama fabuła tego fandisku koncentruje się bardziej na życiu codziennym samurajów niż na tle historycznym.
Hakuōki Yuugiroku (JP: PSP, DS, PSV / EN: -) dodatkowe scenariusze z postaciami w wersji chibi z 2010. Ten fandisk był stricte komediowy i zawierał liczne, drobne minigierki, odbiegając od tradycyjnej formuły visual novel.
Hakuōki Yuugiroku 2: Matsuribayashi to Taishi-tachi (JP: PSP, PSV / EN: -) kontynuacja wcześniejszej koncepcji. Tym razem postaci spędzają głównie czas na festiwalu. Wracają także nielubiane przez graczy mini gry np. układanie puzzli.
Hakuōki Reimeiroku (JP: PS2, PSP, PSV, PS3, DS, Switch) – wydany pierwotnie w 2010 prequel do opowieści o wojownikach Shinsengumi, w którym wcielamy się w nowego bohatera. Ibuki Ryuunosuke dołącza do organizacji za czasów, gdy kierował nią Serizawa, i nosiła inną nazwę. Nie jest to gra otome, bo fabuła nie skupia się głównie na romansie (w końcu nie gramy Chizuru), ale spotkamy za to każdego z naszych ulubionych bohaterów. Dodatkowo Ibuki ma potem gościnne występy także w Hakuōki: Kyoto Winds & Edo Blossoms np. w ścieżkach Harady czy Soumy.

Hakuōki Shinkai Tsukikage no Shou & Hakuōki Shinkai Ginsei no Shou (JP: Switch) – wspominam o nich razem, bo chociaż wydane kolejno w 2019 i 2020 roku, to stanowią jedną, logiczną całość – podobnie jak edycja rozszerzona Hakuōki: Kyoto Winds & Edo Blossoms. Po raz pierwszy fandiski koncentrują się na wszystkich 12 love interest. W czym Tsukikage no Shou poświęcono: Hijikacie, Okicie, Ibie, Sannanowi, Kazamie i Yamazakiemu, a Ginsei no Shou: Saitou, Heisuke, Haradzie, Shinpachiemu, Soumie i Sakamoto. Zawierają zarówno historie wspólne dla wszystkich postaci, jak i ścieżki indywidualne, które uzupełniają wydarzenia z podstawowej fabuły gry. Zwłaszcza w kwestii tego, co działo się już po epilogach.

Recenzję tego tytułu znajdziecie TUTAJ.

Jeśli interesuje Was tylko najnowsza historia, zgodna z reebotem, to z pewnością wystarczy zainteresować się tylko Hakuōki Shinkai Tsukikage no Shou & Hakuōki Shinkai Ginsei no Shou (które być może w przyszłości będą dostępne też po angielsku).

03. Inne gry, w tym samym uniwersumHakuōki stało się na tyle popularne, że w tym samym uniwersum, w którym żyli waleczni samurajowie osadzono także inne gry otome, rozbudowując tym samym świat przedstawiony.
Urakata Hakuouki (JP: PSP, EN: -) – gra wydana w 2013 roku z nową bohaterką, która traci brata zamordowanego przez rasetsu w stroju Shinsengumi. Opcjami romansowymi są tutaj: Glover, Katsura Kogorou, Okada Izou i Takasugi Shinsaku, a gościnnie pojawiają się Harada, Kazama, Hijikata, Heisuke, Okita i Saitou.
Urakata Hakuouki ~Akatsuki no Shirabe~ (JP: PSP) – fandisk do powyższej gry z 2014 roku. Niestety, poza faktem, że istnieje, nie wiem wiele na jego temat.
Toki no Kizuna Sekigahara Kitan (JP: PSP) / Demons’ Bond: The Path of Exile (EN: iOS, Android) – kolejny tytuł osadzony w tym samym uniwersum, ale na długo przed wydarzeniami z Hakuōki. Tym razem będziemy mieli okazje poznawać świat z perspektywy bohaterów, którzy są oni, wcielając w Suzumori Yukinę – ochroniarz księżniczki Yase.
Opcje romansowe: Chitose, Kazuya, Shin, Kazutake, Senkimaru.
Muszę tylko jeszcze nadmienić, że obecnie gra została wycofana ze sprzedaży w wersji angielskiej (była dostępna w ramach serii Shall we date? wydawanej przez NTT Solmare) i nie wiadomo, czy jeszcze kiedykolwiek się pojawi.

Recenzję tego tytułu znajdziecie TUTAJ.
Toki no Kizuna Hanayuitsuzuri (JP: PSP, EN: -) – fandisk do opisanej powyżej gry, który nigdy nie ukazał się na Zachodzie. Zawiera epilogi z wszystkimi 5 postaciami romansowymi oraz dodatkowo możliwość poderwania 2 antagonistów – Yachiyo i Shiyuu.

W czym warto wiedzieć, że istnieje jeszcze cała masa fanowskich, nieoficjalnych gier, o których nie wspominam, bo powstały jednak niezależnie od oryginalnego studia. Ich pełną listę znajdziecie m.in. TUTAJ.

04. Spin-offy i inneGry w jakiś sposób nawiązujące do uniwersum Hakuōki, wykorzystujące podobnych bohaterów, czy pochodzące z innych gatunków. Spin-offy często bazują na popularności danej serii i są skierowane do najbardziej zagorzałych fanów.
Hakuōki: Warriors of the Shinsengumi (PSP) – to tak naprawdę spin-off serii w formie trójwymiarowej gry akcji (hack’n slash). Postacie mają tutaj nowy design i wcielamy się w jednego z 6 bohaterów, ale możecie sobie ten tytuł absolutnie odpuścić, bo nie ma żadnego znaczenia dla historii opowiedzianej w visual nowelkach. Coś jedynie dla hardcorowych fanów – którzy chcieliby powalczyć jako jeden z kapitanów i poznać historię Shinsengumi bez Chizuru.
Opcje romansowe: brak
Hakuouki SSL ~Sweet School Life~ (JP: PSV, EN: zobacz opis) – to gra w konwencji szkolnego romansu z bohaterami z podstawowego Hakuōki. Chizuru jest więc tutaj zwykłą uczennicą. A choć oficjalnie gra nigdy nie została wydana w języku angielskim, to istnieje do niej fanowski patch, który powstał w 2021 roku.
Opcje romansowe: Hijikata, Okita, Heisuke, Saito, Harada, Kazama

I to, póki co, wszystkie gry, o których mi wiadomo. Jeśli coś pominęłam, to z góry przepraszam i dzięki za info! Jak widać, aby poznać pełną historię Shinsengumi potrzeba naprawdę wielu godzin zabawy (zwłaszcza że w międzyczasie powstały też komiksy, anime, dramy, a nawet… musicale). Mimo to wciąż jest to tytuł, który nawet pomimo upływu wielu lat, jeszcze mi się nie znudził. A jak jest z Wami? Wracacie jeszcze do tej gry? A może uważacie, że Idea Factory powinna już dać odejść samurajom na zasłużoną emeryturę? Mnie długo martwiło odejście głównej ilustratorki, ale uważam, że CG z najnowszych dodatków trzymają poziom. W każdym razie dajcie koniecznie, co o tym myślicie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Translate »
error

Spodobał Ci się blog? Możesz śledzić moje kanały i dać mi o tym znać~! (b ᵔ▽ᵔ)b