O blogu
Wszystkie informację dostępne są tutaj: Polityką prywatności.
Jeśli chcesz zamieścić jakiś artykuł, komentarz, czy link o charakterze reklamowych skontaktuj się proszę najpierw ze mną. Nie mam nic przeciwko pomaganiu w promocji – pod warunkiem, że prezentowane treści są zgodne z prawem i moim własnym światopoglądem. A jako że sama zawodowo siedzę w grach, chętnie wspieram małe studia. 🙂
Prawdopodobnie czeka w kolejce – dlatego z góry przepraszam i proszę o cierpliwość. Wszystkie komentarze przed upublicznieniem są przeze mnie najpierw zatwierdzane lub odrzucane (= nachalne reklamy). Zachęcam jednak serdecznie do wyrażania opinii i dyskutowania.
O grach
Wbrew pozorom to nie jest wcale takie łatwe pytanie. W skrócie to połączenie książki z grą, dlatego czasami spotkacie się z różnymi, podobnymi terminami, jak interaktywna książka, gry paragrafowe, gry narracyjne… Twórcy i developerzy wciąż mają problemy z klasyfikacją swoich projektów. Ha! Sama miałam identyczną zagwozdkę, gdy tworzyłam pierwszą grę.
Ze względu jednak na popularność tego gatunku na Wschodzie, przyjęło się, że visual novel to głównie gry o stylistyce mangi/anime, ze statycznymi tłami i lekko podanimowanymi postaciami, a których gameplay opiera się na wybieraniu odpowiedzi z drzewka dialogowego (jak w grze paragrafowej), choć mogą zawierać też inne elementy np. przygodówkowe.
Gry otome (z jap. 乙 女 ゲ ー ム otome gēmu) to gry fabularne, których domyślnymi odbiorcami są kobiety. Zasadniczo, poza ukończeniem głównego wątku fabularnego, naszym celem jest również zbudowanie romantycznej relacji pomiędzy bohaterką (MC = Main Character) i jednym z przedstawionych w grze panów. Gry otome posiadają przeważnie kilka ścieżek (routes) dedykowanych konkretnym postaciom oraz zakończeń (happy, true i bad endingów). Ich mechanika może nawiązywać do klasycznych gier paragrafowych, ale też dating sim, czy wszelakiej maści symulatorów. Oczywiście, nic nie jest w tym wypadku regułą. Zdarza się, że nawet nie gramy ludźmi (tak, mówię o słynnej „grze z gołębiami”) albo przypadki, gdzie poza „romantycznymi” ścieżkami, mamy też do ukończenia ścieżki „neutralne/samotne/przyjaźni”.
Zasadniczo bez względu na to, jaki sprzęt posiadamy będziemy mogli zagrać w mniej lub bardziej sławne tytuły. Spora kolekcja gier jest dostępna w ofercie Steam (PC), PS Store (PS Vita, PS4, PS5), czy na telefony (Android / iOS). Wkrótce możemy również spodziewać się wielu nowych tytułów dostępnych na Nintendo Switch. A osobiście nie mam ulubionej platformy i gram po prostu na tym, na czym aktualnie jest mi najwygodniej. Do niedawna najbardziej popularną konsolą do visualek była PS Vita, ale odradzam inwestowania w nią, gdyż powoli traci wsparcie wydawców.
Tak, istnieją gry za które nie trzeba płacić. Należy wtedy albo używać waluty z gry, by odblokować specjalne zakończenia („kasę” zdobywamy np. za oglądanie reklam) albo czekać aż odświeżą się nam tickety (zwykle mamy kilka dostępnych w trakcie dnia). Najwięcej tytułów tego rodzaju – w modelu Free2play (czyli teoretycznie darmowych) – znajdziemy na Androida / iOSa.
Zachęcam również do skorzystania z wyszukiwarki gier po modelach sprzedaży na mojej stronie. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję:
- Buy2play + mikropłatności
- Darmowa
- Free2play + mikropłatności
- Jednorazowa opłata
- Subskrypcja + mikropłatności
Co zaś się tyczy gier pobieranych z nielegalnych źródeł, to nie wspieram takiej metody i nie posiadam podobnych informacji.
Najlepiej sprawdzić to na portalach, które publikują info o nowościach np. https://www.englishotomegames.net/list
Lub skorzystać z opcji wyszukiwania gier po wersjach językowych na mojej stronie:
- Pełen dźwięk: angielski
- Pełen dźwięk: japoński
- Pełen dźwięk: koreański
- Pełen dźwięk: polski
- Napisy: angielski
- Napisy: francuski
- Napisy: hiszpański
- Napisy: japoński
- Napisy: polski
- Napisy: portugalski
Najlepiej sprawdzić to na portalach, które publikują info o nowościach np. https://www.englishotomegames.net/list
Lub skorzystać z mojej wyszukiwarki gier na blogu i wybrać odpowiednią platformę:
- Android
- iOS
- Nintendo Switch
- PC (Epic Games Store)
- PC (Steam)
- PC (Windows / Mac / Linux)
- PS Vita
- PS3
- PS4
- Xbox 360
Zawsze przechodzę gry bardzo dokładnie i nie piszę recenzji, póki nie odblokuję wątku w 100% (z wszystkimi sad, happy i true endingami) – dlatego mój czas przejścia gry może mocno odbiegać od zakładanego przez twórców. Polecam jednak skorzystać z baz danych np. https://howlongtobeat.com/ , gdzie można znaleźć sporo info o visual novel czy grach otome na podstawie statystyk graczy.
O mnie
Nie mam wiele czasu przez pracę, więc moją uwagę przyciąga najpierw oprawa wizualna. Brzydkie, niedbale wykonane gry po prostu nie pojawią się na tej stronie, bo nie wspieram twórców i wydawnictw, którym nie zależało na graczach i wypuścili na rynek półprodukty.
Preferuję gry z nagraniami lektorskimi, jako że od wielu lat uczę się japońskiego i to dla mnie dodatkowa okazja do kontaktu z językiem.
Jestem również z wykształcenia literaturoznawcą, więc idiotyczna fabuła, płascy bohaterowie, niedbale pokazane motywy… wszystko to mnie szalenie nudzi i zniechęca. (Choć przeważnie mania natręctw zmusza mnie do ukończenia raz zaczętego tytułu ;)).
Dlatego TAK: jestem wybredna jak cholera. Zawsze znajdę w historii coś, co mogło być napisane lepiej, ale też wiem, że nie można zbyt wiele wymagać od tego gatunku i czasami należy się po prostu cieszyć przyjemnością z prostej historyjki. W końcu chodzi o rozrywkę!
Skontaktuj się ze mną, a zobaczymy jak mogę pomóc.
Wszystkie gry, które zamierzam zrecenzować znajdziesz w PLANACH. Chwilowo nie przyjmuję dodatkowych sugestii z braku czasu.
Wcześniej najwięcej czasu spędzałam na grach typu RPG. Pewnego dnia chciałam jednak znaleźć coś w „azjatyckich klimatach”. Bardziej z nudów zainstalowałam „The Oriental Bride of the Emperor” od Arithmetic… i wyrzuciłam w cholerę po kilku dniach. Potem moją uwagę przyciągnęło „Hakuoki” i wtedy już wciągnęłam się zupełnie. Stąd mam do tego tytułu, mimo wszystkich jego niedoskonałości, ogromny sentyment.
Najtrudniejsze pytanie dla recenzenta! Na chwilę obecną – pod względem fabularnym – za najlepsze uważam: Nightshade i Nameless: The one thing you must recall. Mam jednak ogromną słabość do tytułów od Otomate i cenie praktycznie wszystkie z nich za coś kompletnie innego.
Jestem wprost zakochana z Jedzie/Eiar z Psychedelica of the Ashen Hawk. Pewnie długo już nie zobaczę równie fajnej i złożonej MC. Jeśli jednak chodzi o odwagę, waleczność i charyzmę, to nikt nie przebija w moich oczach Shiki ze Scarlet Fate. (。♥‿♥。)
Oto moje ID:
- Obey me!: 414848193
- Ayakashi Romance Reborn: 374150309488 1
- Mr Love: Queen’s Choice: 11473449
Uwaga: moja aktywność w grach mobile jest obecnie zerowa…